Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej

''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci''.

Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.).

Termin akcji: listopad/ grudzień 2021 r.

Zapraszamy do współpracy Gminę, Urzędy, firmy prywatne i instytucje - jest okazja pozbycia  się elektrośmieci ! Organizator akcji  Green Office Ecologic Spółka z o.o  wystawi stosowne dokumenty na potwierdzenie przekazania odpadów.

12 października uczniowie klas 1c, 2c i 3c zobaczyli etiudę teatralną przygotowaną przez artystów Teatru Lalek. Podczas spotkania uświadomili sobie, że mimo wielu podobieństw, każdy z nas jest wyjątkowy. Dowiedzieli się czym jest Zespół Downa oraz w jaki sposób porozumiewają się osoby niesłyszące. Nauczyli się także piosenki w Polskim Języku Migowym. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.
 
 

Każdy uczeń, bez względu czy w I, czy VIII klasie wie, że Święto Edukacji Narodowej to szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli. Dlatego cała szkoła w przeddzień tak zwanego Dnia Nauczyciela już od rana wypełniła się podziękowaniami i życzeniami, jakie uczniowie składali swoim nauczycielkom i nauczycielom. A gdy już ucichł lekcyjny gwar nauczyciele usiedli by świętować, które to spotkanie umilili im uczniowie klas 2A i 2B tworząc okolicznościowe przedstawienie w którym zaśpiewali, zatańczyli, wyrecytowali wiersz i przedstawili scenkę jak z ich perspektywy wygląda praca nauczyciela, a wszystko to dla swoich ukochanych nauczycieli. 

Galeria 

We wtorek nasi uczniowie brali udział w Mistrzostwach Powiatu w Szachach. Drużyna składająca się z czterech osób (Mikołaj Stęsik, Maciej Ludek, Stanisław Kaczmarek, Alicja Ludek) zajęła 8 miejsce. Nasi zawodnicy dzielnie walczyli do ostatniej bierki na szachownicy. Gratulacje za odwagę, gdyż był to pierwszy start tych zawodników w tak poważnych rozgrywkach!

  

Dzień 8 października dla wszystkich klas trzecich był wyjątkowy i długo wyczekiwany, z powodu wycieczki do Kids Farm w Przecławiu. Od rana wszystkim dopisywały humory, szczególnie na widok dużego, piętrowego autokaru. Podczas pobytu na farmie, uczniowie zapoznali się z uprawianymi tam roślinami, takimi jak: pietruszki, pory, kukurydza, ziemniaki. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat suszy i jej wpływu na zbiory oraz ryzyko pożarów. Po przejażdżce na przyczepie traktora, zwiedziliśmy stajnie. Tam dzieci mogły podziwiać piękne konie oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas kontaktu z nimi. Kolejnymi atrakcjami były małpi gaj oraz mały zwierzyniec z kurami, królikami, papugami oraz mięsożernymi żółwiami. Na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi, pieczonymi kiełbaskami. Ta wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Nasze Orliczki zagrały swój pierwszy turniej w tym sezonie. Dziewczyny wygrały z zespołami AZS UAM POZNAŃ 5:0 oraz z PKS Racot-ki 7:3. Niestety w trakcie wtorkowego spotkania nie udało nam się zwyciężyć z Wartą i Girls Mieścisko. Czeka nas jeszcze jeden i ostatni w sezonie jesiennym turniej 9 listopada. Trzymajcie kciuki ✊

6 października uczniowie klas 7 i 8 pod opieką wychowawców obejrzeli wystawę BODY WORLDS – VITAL. Zobaczyli spreparowane ludzkie ciała i instalacje multimedialne przedstawiające szczegóły anatomiczne. Porównywali zdrowe organy z tymi, które uległy różnorodnym chorobom. Analizując układy narządów zobaczyli dokładnie szczegóły budowy organizmu człowieka. Uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, mając możliwość zadawania pytań towarzyszącemu nam przewodnikowi. Obejrzenie wystawy było wyjątkową okazją aby zobaczyć wnętrze ludzkiego ciała, inspirującą także do dbania o siebie szczególnie teraz, w tym trudnym dla wszystkich okresie pandemii.

Galeria 

Cieszymy się, że nasze starania zostały zauważone i docenione. Nasza szkoła otrzymała certyfikat za aktywny udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego 🙌

24 września uczniowie klasy 2c udali się z wizytą na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Podczas wycieczki mogli podziwiać eksponaty Muzeum Ziemi. Uczestniczyli także w wykładzie naukowym połączonym z warsztatami na temat powstawania chmur, a także odwiedzili ogródek meteorologiczny. 
Dziękujemy Mamie Basi za zaproszenie i organizację spotkania!
 
 

26 września 2021 r. nad Jeziorem Maltańskim odbył się Bieg Motyli. Główny cel imprezy to zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Uczestnicy mieli do pokonania 5600 m. W biegu wzięło udział 700 uczestników. W tym 4 członków naszego Szkolnego Koła Wolontariatu : Franciszek Danielewski kl 8a, Aleksander Koska kl.8a, Franciszek Pisanko  kl.8b i Radosław Koska kl.7a. . Bardzo dziękujemy za udział w biegu i udzielone wsparcie.. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku na starcie biegu stanie nas więcej.

21 września uczniowie klas drugich udali się na wycieczkę do Kids Farm. Podczas kilkugodzinnego pobytu na farmie czekało na nich wiele atrakcji. Podczas wizyty w stajni dzieci dowiedziały się, jakie zadanie i przywileje ma przywódca stada, nauczyły się w bezpieczny sposób nawiązać kontakt ze zwierzętami, a także poznały akcesoria niezbędne w jeździectwie. Ponadto odwiedziły mały zwierzyniec i bawiły się w małpim gaju. Wielką przyjemność sprawiła uczniom przejażdżka przyczepą na traktorze połączona z prelekcją na temat uprawy warzyw. 
To była wspaniała przygoda !
 
 

W piątek, 24 września, w całej Polsce stanęły do rywalizacji 4-osobowe drużyny, których cel był jeden: przebiec jak najdłuższy dystans w 60 minut. W tegorocznej edycji V Biegu Erasmusa, wspólnymi siłami podjęta została próba pobicia rekordu Polski w kategorii „najwięcej osób, które wzięło udział w wirtualnym biegu w ciągu 24 godzin”. Uczennice reprezentujące naszą szkołę aktywnie dołączyły do tego wydarzenia, pomagając w ustanowieniu nowego rekordu.

Dziękujemy 👏

Galeria