Na początku trudno jest pojąć, jak noszenie pary kolorowych, niedopasowanych skarpet może być związane z czymś tak poważnym, jak zespół Downa. Trend ten jednak ogarnął ludzi na całym świecie, którzy noszą skarpetki w dziwnych kolorach w obchodzony co roku 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi Światowy Dzień Zespołu Downa od 2012 roku jako sposób na podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia. Dla niewtajemniczonych zespół Downa, znany również jako trisomia 21 chromosomu, jest zaburzeniem genetycznym, które jest spowodowane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo.

19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Data ta jest znacząca (21 dzień trzeciego miesiąca), aby symbolizować "wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa".

Inicjatywa zakładania kolorowych skarpetek dnia 21 marca jest częścią kampanii zapoczątkowanej przez organizację Down Syndrome International, aby zachęcić ludzi do rozpoczęcia rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Porównanie wyglądu chromosomów do skarpetek dało początek idei ogólnoświatowej kampanii, mającej na celu solidaryzowanie się z osobami, które posiadają dodatkowy chromosom.

Również uczniowie naszej szkoły założyli kolorowe skarpetki i rozmawiali ze swoimi wychowawcami o życiu osób z zespołem Downa.