I dzień:

Drodzy Rodzice!
Wysłałam informacje o koronawirusie każdemu dziecku.
Proszę o zapoznanie się z informacjami i przekazać swoim pociechom.

Z konieczności zapobiegania o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, o którym mówią ludzie z całego świata, pozostaliśmy w domach na dwa tygodnie. Ostatnio z niektórymi z Was dyskutowaliśmy na ten temat w szkole. Zadawaliście mi pytania oraz umawialiśmy tematy, które były dla Was konieczne i pomocne. Kochani uczniowie-pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie w domu-unikajcie miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi, dbajcie o czystość waszych rąk, która jest najważniejsza w zapobieganiu wirusowi. Pamiętajcie, żeby nie dotykać ust, oczy i nosa, dbajcie o czystość Waszego pokoju, jedzcie dużo witamin, owoców i warzyw, unikajcie podawania rąk, pijcie dużo ciepłej herbaty, po kontakcie z Waszym/mi pupilem/lami zawsze mycie ręce. Moi kochani pamiętajcie też, żeby czas zawieszenia zajęć szkolnych przeznaczyć na uzupełnienie, ugruntowanie i poszerzenie wiedzy. Na platformie  e-podręczniki.pl jest szereg materiałów edukacyjnych(dostęp jest bezpłatny). Wasi nauczyciele również będą w stałym kontakcie z Wami. Bądźcie dzielni, spokojni i wspierajcie uśmiechami swoich drogich rodziców i dziadków. Dbajcie o siebie i swoich bliskich!

Pozdrawiam serdecznie

    Pedagog
Grażyna Leciej

 

II dzień

Drodzy Rodzice!

Do poczytania na dziś dla państwa i Państwa  dzieci:

Pewnego dnia osioł farmera wpadł do głębokiej studni. Zwierzę zawodziło przeraźliwie przez godziny, podczas gdy farmer zastanawiał się co z nim zrobić. W końcu się poddał i zdecydował, że zwierze jest już stare, a studnie i tak zamierzał zasypać, więc nie opłaca mu się ratować osła. 

Zaprosił swoich sąsiadów, by mu w tym pomogli. Wszyscy chwycili za łopaty i zaczęli zrzucać ziemię do studni. Na początku, kiedy osioł zorientował się co robią, zawył jeszcze przeraźliwiej. Po chwili jednak, ku zaskoczeniu wszystkich, uspokoił się.

Kilka łopat później, farmer zajrzał do studni. Był zdumiony swoim odkryciem. Za każdym razem gdy ziemia lądowała na plecach osła, on robił coś nieprawdopodobnego. Zrzucał ją z siebie i stawał na niej.

W czasie, gdy sąsiedzi farmera zrzucali ziemię, osioł ciągle ją zrzucał i wchodził coraz wyżej. Po niedługim czasie, ku zaskoczeniu wszystkich, osioł przekroczył krawędź studni i z radością z niej wybiegł. 

Morał:

Życie będzie zrzucało ci na plecy najróżniejsze ciężary i przeciwności. Cała sztuka wydostania się z głębokiej studni polega na tym, by nauczyć się je z siebie zrzucać i stawać na nich. Każdą z napotkanych przeciwności, możemy widzieć albo jako przeszkodę albo jako coś, co przygotowuje nas do kolejnych wyzwań i pozwala wchodzić coraz wyżej. Jeśli się nie poddamy, możemy dzięki temu wydostać się z najgłębszych studni. 

Zapamiętaj te pięć kroków do szczęścia:

 1. Uwolnij swoje serce z nienawiści - przebacz.
  2. Uwolnij swój umysł ze zmartwień - większość się nie wydarzy.
  3. Żyj prosto i doceniaj co masz.
  4. Dawaj więcej.
  5. Oczekuj mniej od innych, a więcej od siebie.

  Pozdrawiam w zdrowiu
  Grażyna Leciej
  Pedagog szkolny

III dzień

Szanowni Państwo,

przesyłam lekturę do poczytania na dziś:

Jak motywować dziecko do nauki

UCZ PRZEZ ZABAWĘ!

 1. Po pierwsze - musimy walczyć z nudą i rutyną. Nic tak bardzo nie demotywuje dziecka, jak siedzenie nad książką czy rozwiązywanie wciąż tych samych zadań. Nauka, by była przyjemniejsza i wciągała dziecko, musi być interesująca i zaskakująca. Duża rola w tym szkoły, ale jeśli jest to niewystarczające, jako rodzice musimy sami zadbać o ciekawe rozwiązania edukacyjne. Pamiętajmy, że niemal każdą naukę możemy sprowadzić do poziomu zabawy. Nudną naukę ułamków doskonale jest zastąpić prezentacją ułamków na klockach lego. W warunkach domowych możemy przeprowadzić niejeden eksperyment naukowy z dziedziny fizyki czy biologii. Dobrze jest również rozwijać dziecięcy umysł, podsuwając mu interesującą edukacyjną rozrywkę. Komputerowe gry logiczne bywają ciekawe i dostarczają wiele zabawy, a jednocześnie zwiększają efektywność umysłu na wielu płaszczyznach. Dzięki nim dziecko ćwiczy pamięć lub koncentrację, a jeśli poprawi w sobie te umiejętności - nauka będzie przychodziła mu bez trudu i z dużą przyjemnością. A to sprzyja chęciom do nauki.
  2.      NIE ZBYWAJ, NIE ZNIECHĘCAJ, NIE WYRĘCZAJ
  Dziecko zadaje ponad 400 pytań dziennie. Nic dziwnego, że zmęczeni odpowiadaniem - często na błahe pytania - rodzice czasem się poddają i zbywają malucha lub odwracają jego uwagę od trapiącego go problemu, byle już o nic nie pytał. Niestety, tłumiąc ciekawość dziecka, tłumimy w ten sposób również chęci poznawcze malucha. Motywować do tego, by dziecko zadawało kolejne pytania, zaczyna się osłabiać. Dziecko może uznać, że nie ma sensu pytać, skoro i tak nie dostanie odpowiedzi. Zniechęca się je w ten sposób do powiększania swojej wiedzy, co może mieć zgubny wpływ na jego szkolną przyszłość. Dziecięcą aktywność szkolną można zahamować poprzez wyręczanie dziecka np. w odrabianiu lekcji. Nawet jeśli nasza pociecha nie potrafi poradzić sobie ze szkolnym zadaniem, o wiele lepiej jest wytłumaczyć jej na czym to polega niż wykonywać zadanie za nią. Nie przynosi to żadnego skutku edukacyjnego, a wręcz przeciwnie - hamuje jego rozwój umysłowy.
  3.      CHWAL I NAGRADZAJ
  Nie da się uniknąć systemu kar i nagród w edukacji. Służą temu między innymi stopnie w szkole, ale my jako rodzice również możemy ustanowić własny system nagradzania i karania. Trzeba to jednak robić z dużą rozwagą. Nie na wszystkie dzieci działa motywacja negatywna. Niektóre dzieci na kary reagują zniechęceniem do podejmowania dalszych prób i buntem przeciw nauce. Niektóre dzieci nagrody z czasem zaczynają traktować jak codzienność i domagają się ich za każdym razem, gdy coś im się udało. By nie popaść w te skrajności, należy rozważnie dysponować karami i nagrodami. Na co dzień wystarczą ustne pochwały, miłe słowo doceniające trud szkolny. W przypadku nagród materialnych można na przykład ustalić dziecku duże cele, które będziemy nagradzać np. poprawne napisanie sprawdzianu z matematyki czy wysoka średnia ocen na semestr. Na co dzień mogą to być drobiazgi, które naukę czynią przyjemniejszą (nowy piórnik, nowe kredki czy kolorowa lampka na biurko). W przypadku kar, warto stosować je w ostateczności i tylko wtedy, gdy złe wyniki w nauce to efekt lenistwa a nie braku zrozumienia tematu.
  4.      ROZWIJAJ PASJE
  Każdy z nas wykonuje i uczy się z przyjemnością tego, co lubi. Tak samo jest w przypadku dzieci. Nie ma się więc co dziwić, kiedy nasza córka lub syn lepiej radzą sobie np. z przedmiotami ścisłymi niż naukami humanistycznymi Wiedzę o zainteresowaniach i pasjach dziecka warto wykorzystać w motywowaniu. Nie wymagajmy od dziecka najlepszych ocen ze wszystkich przedmiotów, bądźmy wyrozumiali dla jego przedmiotowych upodobań. Umożliwiajmy mu oddanie się pasji np. przyrodniczej, kupujmy mu pomoce naukowe z tej dziedziny, wspierajmy rozwój zainteresowań ze świadomością, że dziecko nie marnuje w ten sposób czasu, który mogłoby poświęcić matematyce, ale że właśnie rozwija swój umysł i czyni go bardziej otwartym. To w matematyce jest równie ważne i na pewno wyjdzie jej na dobre.
  5.      NIE KRYTYKUJ
  Dla dziecka nie ma nic gorszego niż wyśmiewanie jego niepowodzeń czy piętnowanie ich. Jeśli robi to rodzic lub nauczyciel czyli dziecięcy autorytet, uczucie jest jeszcze bardziej bolesne. Jeśli zależy nam na wychowaniu młodego człowieka, który będzie pełny wiary we własne możliwości, nie możemy podcinać mu skrzydeł. Krytykowanie nie jest żadnym hartowaniem charakteru, szczególnie u wrażliwego dziecka. Zamiast motywować dziecko do wytężonej pracy, może osłabić jego zapał i przede wszystkim zranić je. Nauka w tej sytuacji może wydawać się dziecku czymś złym, niepotrzebnym, a utraconą wiarę w siebie trudno odbudować. Zamiast się z dziecka naśmiewać czy wytykać mu błędy i niedociągnięcia, warto postarać się zrozumieć te trudności i pomóc je przezwyciężyć.
  6.      POBUDŹ OGÓLNĄ MOTYWACJĘ DO NAUKI
  Warto wzbudzać w dziecku ogólną motywację do nauki i chodzenia do szkoły. Dziecko powinno zrozumieć, po co w ogóle musi się uczyć. Trzeba przystępnie wyjaśnić mu, do czego przydaje się wiedza uzyskana w szkole. Nasza pociecha powinna mieć świadomość, że edukacja jest bardzo praktyczna i czyni nasze życie łatwiejszym. Pamiętajmy, jeśli nasz uczeń będzie wiedział, jakie korzyści da mu szkoła, chętniej będzie do niej chodził. Wytłumaczmy dziecku praktyczność edukacji. Niech wie, że umiejętność liczenia przydaje się np. do określenia kwoty, jaką potrzeba wziąć na zakupy, a umiejętność czytania pozwoli mu samodzielnie czytać jego ulubione bajki. Możemy również opowiedzieć dziecku o tym że szkoła pozwoli mu stać się w przyszłości kimś, kim chce być. Jeśli chce weterynarzem, musi dobrze znać zwyczaje i zachowania zwierząt, a jeżeli marzy by być inżynierem i budować domy, przede wszystkim musi poznać wiele matematycznych wzorów.
  7.      KOCHAJ I AKCEPTUJ

  Dziecko wyrastające w miłości i akceptacji jest silniejsze i łatwiej radzi sobie w życiu. Dlaczego? Bo ma wsparcie, które dodaje mu sił i zapału. Ma również świadomość, że ktoś je dopinguje i w razie potrzeby mu pomoże. Dziecko, które czuje się kochane, traktuje kochające je osoby jak autorytet, dlatego dzięki temu łatwiej wpłynąć jest nam na dziecięcą po-stawę i zmotywować do działania. Takie dziecko również łatwiej nabiera wiary w siebie, a ta przecież potrafi czynić cuda. Na każdym kroku wzmacniajmy w dziecku wiarę w siebie. Akceptujmy jego słabości, wy-każmy zrozumienie dla niepowodzeń. Zapewniajmy o swojej miłości szczególnie w tych trudnych dla dziecka chwilach. Jeśli nasza pociecha uwierzy, że może i że potrafi czegoś dokonać, łatwiej poradzi sobie z każdą trudnością.
  8.      POKAZUJ AUTORYTETY
  Dla każdego z nas największą motywacją do działania bywają osiągnięcia innych osób, szczególnie tych, które znamy. Nic bardziej nie przekonuje niż namacalny dowód na suk-ces. Uczniom również przydają się takie wzorce. Ale tylko te atrakcyjne z ich punktu widzenia. Bardziej niż najlepszy uczeń z klasy zdobywający najwyższe stopnie do nauki przekona ich np. ulubiony sportowiec, który skończył studia i zna języki obce. Szukajmy autorytetów wokół dziecka, zwracajmy uwagę na jego zainteresowania i pokazujmy mu pozytywne aspekty edukacji na przykładach znanych i lubianych. Nie zapominajmy przy tym o sobie. My też powinniśmy świecić przykładem - dzięki temu będziemy wiarygodni w oczach dziecka.
  9.      UŁATW DZIECKU NAUKĘ
  Nawet najtrudniejsze rzeczy można w przystępny sposób wytłumaczyć. Można również łatwiej pewne rzeczy przyswoić. Niestety nie wiedzą tego dzieci, więc to do nas - dorosłych należy podpowiedź, jak to zrobić. Warto podzielić się z dzieckiem technikami ułatwiającymi zapamiętywanie, by potrafiło w prosty sposób zapamiętać nawet najdłuższe informacje. Sprawmy, by podczas nauki dziecko nauczyło się selekcji. Niech odrabianie lekcji zaczyna od najprostszych rzeczy, bo szybki sukces wzmoże motywację do rozwiązywania trudniejszych zadań. Warto pokazać dziecku, że podkreślanie tekstu czy zaznaczanie ważnych fragmentów w książce karteczkami może ułatwić późniejszą naukę. Dobrze jest zamontować nad dziecięcym biurkiem tablicę i pozwolić mu przypinać ważne rzeczy do zapamiętania.
  10.  DOBRZE ZORGANIZUJ CZAS DZIECKA
  Zadbajmy o to, by nasze dziecko uczyło się systematycznie. Zostawianie sobie nauki obszernego materiału na sam koniec, może okazać się ponad siły i możliwości dziecka, co z pewnością będzie działać na nie demotywująco. Wprowadzenie dyscypliny w edukacji ma swoje plusy - uczy systematyczności działania również w innych dziedzinach życia. Warto ustalić harmonogram dnia , w którym nauka staje się stałym elementem - niemal tak samo naturalnym jak mycie zębów. Dobrze jest również codziennie rozmawiać z dzieckiem na temat rzeczy, o których się uczyło w szkole. W ten sposób utrwalamy jego wiedzę. Umysł, który regularnie ćwiczy, łatwiej przyswaja informacje i zapamiętuje je. Dziecko, które codziennie utrwala sobie zdobywane wiadomości, nie powinno mieć żadnych problemów w szkole.

  Pozdrawiam,
  Grażyna Leciej
  Pedagog

IV dzień

Drodzy Rodzice,

poniżej przesyłam informacje o typach osobowości. Możecie Państwo sprawdzić, jaką osobowość ma Wasze dziecko

Osobowość można ująć jako stały zestaw różnych cech psychicznych i rozmaitych czynników wewnętrznych, które wpływają na postępowanie człowieka. Osobowość może być także traktowana w kontekście tego, w jaki sposób reagujemy na otaczające nas środowisko i jak wchodzimy z tym środowiskiem w rozmaite interakcje. Kolejna definicja twierdzi, że osobowość to sposób myślenia, zachowania i odczuwania. Trudno jest podać jedną, konkretną definicję osobowości.

Istnieje wiele teorii mówiących o tym, co wpływa na kształtowanie się naszej osobowości. Jedni biorą pod uwagę geny. Jednak z pewnością nie jest to jedyny wyznacznik, sugerujący jakim człowiekiem będziemy. Wpływ na rozwój osobowości ma zapewne otaczające nas środowisko, czyli dom, w którym się wychowujemy, najbliżsi nam ludzie, to, jaki kontakt mamy z rówieśnikami i wiele innych czynników. Jednak na to, jakim jesteśmy człowiekiem, może mieć również wpływ budowa oraz funkcjonowanie naszego układu netrowoego. Można też wziąć pod uwagę udział hormonów. Rozwój osobowości to długotrwały proces, który rozpoczyna się wraz z dniem narodzin i trwa przez cały okres dzieciństwa. Jednak to nie koniec. Eksperci uważają, że ostatecznie rozwijanie się osobowości trwa do 20. roku życia lub nawet dłużej.

Introwertyk, ekstrawertyk czy ambiwertyk?

Introwertyk, ekstrawertyk oraz ambiwertyk to trzy popularne typy osobowości. Podobno dominującym typem jest ambiwertyk, który łączy cechy osobowości introwertyka i ekstrawertyka. Dzięki temu lepiej radzi sobie w różnych sytuacjach życiowych. Osoby będący ekstrawertykami świetnie radzą sobie z występami publicznymi, ale za to mają problem ze słuchaniem innych. Introwertyk natomiast jest świetnym słuchaczem, lecz może mieć problemy z odnalezieniem się w pracy grupowej. Bywa różnie, a każdy typ osobowości ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne, nikt nie jest doskonały. Mimo to warto wiedzieć, jaki typ osobowości dominuje w naszym przypadku. Dzięki temu można wykorzystać swoje mocne strony i przystąpić do działania, by popracować nad słabszymi cechami. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym typom osobowości.

Kim jest introwertyk?

Introwertyk to osoba raczej zamknięta w sobie. Jest doskonałym słuchaczem, może doradzić, ale sam niechętnie mówi o swoich uczuciach, szczególnie w większym gronie. Może mówić, byle nie o sobie samym. Introwertycy są odbierani jako osoby skryte czy nieśmiałe. Kiedy znajdują się w towarzystwie, unikają sytuacji, w których uwaga skupia się na nich. Jeśli mają jakieś swoje spostrzeżenia, wolą je zachować dla siebie. Jednak jeśli zdecydują się wypowiedzieć je nagłos, najpierw muszą wszystko skrupulatnie przeanalizować. Wśród introwertyków nie znajdziemy raczej osób wybuchowych. Ludzie o tym typie osobowości nie okazują w tak otwarty sposób swoich emocji, jak na przykład ekstrawertycy.

Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertycy to osoby potrzebujące kontaktu z innymi ludźmi. To dzięki przebywaniu wśród ludzi zyskują energię. Osoby o tym typie osobowości są bardzo otwarte. Nie mają problemów z  mówieniem o sobie, wręcz to lubią. Potrafią się dzielić z innymi swoimi uczuciami. Ekstrawertycy zazwyczaj mają wielu znajomych, a co za tym idzie - bujne życie towarzyskie. Takie osoby wybijają się na tle innych, a spowodowane to jest ich charyzmą. Ekstrawertycy to optymiści. Jeśli na ich drodze życiowej pojawi się jakiś problem, najprawdopodobniej potraktują go jako wyzwanie oraz cel, a nie jak trudności, które uniemożliwiają dalszy rozwój. Według ekstrawertyków życie powinno być pełne wrażeń. Nastawieni są oni również na realizację swoich pasji. Jednak osoby ekstrawertyczne często działają impulsywnie, a co za tym idzie - pod wpływem emocji są w stanie zrobić coś bądź powiedzieć, czego później będą żałować.

Kim jest ambiwertyk?

Ambiwertyk to swego rodzaju połączenie introwertyka z ekstrawertykiem bądź na odwrót, jak kto woli. Takim osobom trudno jest określić, jaki jest ich typ osobowości. Cechy ambiwertyków to mieszanka osoby skrytej, ale jednocześnie otwartej na świat i nowe znajomości. Dlatego też osoby ambiwertyczne znajdują się pomiędzy klasycznym podziałem oraz nie identyfikują się ani z introwertykami, ani z ekstrawertykami w stu procentach. Ambiwertycy mają wyjątkową łatwość w kontaktach z innymi ludźmi. Bierze się to stąd, że potrafią oni zrozumieć różnego rodzaju zachowania, ponieważ są świadomi, że sami mogą podobnie zareagować.

Pozdrawiam,
Grażyna Leciej
Pedagog

V dzień

Szanowni Państwo,

lektura na dziś: o cyberprzemocy - bezpieczeństwo w sieci


https://www.youtube.com/watch?v=lRN4UbgV7k4

https://www.youtube.com/watch?v=rd4XrSJjUII

https://www.youtube.com/watch?v=W-tmi6oGNqE

Pozdrawiam serdecznie,
Grażyna Leciej
Pedagog

 

VI dzień

Zasady pracy zdalnej:

1. Przygotuj stanowisko pracy- zamień ławkę szkolną na swoje biurko/stolik. Zadbaj o wygodę i oświetlenie. Uporządkuj przestrzeń- zabierz wszystkie rozpraszacze

2. Ucz się zgodnie z rytmem dnia- najlepiej na naukę poświęcaj godziny poranne, kiedy Twój mózg jest wypoczęty. Wszystkie przesłane materiały i zadania wykonuj w godz. 8-15, Twój organizm potrzebuje stałych pór. Rób przerwy co 45 min i jedną dłuższą na II śniadanie. Wkrótce te proste czynności staną się Twoim nawykiem, co pozwoli Ci na efektywne przyswajanie wiedzy.

3. Zadbaj o odpowiednie warunki w mieszkaniu (na tyle, na ile to możliwe) wyłącz TV, zamknij drzwi do pokoju, wyloguj się z mediów społecznościowych.

4. Z przesyłanych przez nauczycieli materiałów twórz własne notatki- pisząc samodzielnie już utrwalasz wiadomości. Jeśli czegoś nie rozumiesz dopytaj nauczyciela.

5. Kontaktuj się z uczniami z Twojej klasy i wychowawcą, omawiajcie wspólnie zadane zagadnienia, wymieniajcie się radami i pomysłami na ich rozwiązanie.

6. Zostań w domu, ogranicz wychodzenie z niego do minimum- nie wiesz co zrobić z wolnym czasem- wykorzystaj go na rozwijanie swoich pasji, zainteresowań, możesz to robić online.7. W opanowaniu nowego materiału pomogą Ci strony i platformy uruchomione przez MEN, wystarczy tylko wybrać klasę, w której jesteś i dzień tygodnia. 1. Miłej pracy!
  Pozdrawiam,
  Grażyna Leciej
  Pedagog

 

 

VII dzień

 

Obecnie mamy trudny czas. Wasze dzieci są w domu i uczą się w domach.
proponuję na dziś dla Państwa i dzieci lekturę:

https://dziecisawazne.pl/zyrafa-szakal-co-znacza-symbole-porozumienia-bez-przemocy-2/

Może miło spędzicie czas i trochę oderwiecie się od codzienności.
Pozdrawiam życząc dużo zdrowia i sił.
Grazyna Leciej
Pedagog

Pedagog szkolny mgr inż. Grażyna Leciej

Pon. Wt. Śr. Czw. Pt.
- 1135 - 1435 - 1030 - 1430 830-1130

 

Pedagog szkolny mgr Danuta Wendeker

Pon. Wt. Śr. Czw. Pt.
1145 - 1340 - 1045-1340 -

0715-0800


Prawidłowy rozwój dzieci we współczesnych czasach staje się wielkim wyzwaniem dla rodziców, szkoły i wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces wychowania młodego pokolenia. Mnogość zagrożeń na drodze rozwoju dzieci i młodzieży wymaga prowadzenia działań profilaktycznych na różnych poziomach i z wykorzystaniem wszelkich możliwych strategii profilaktycznych.
Szkoła Podstawowa w Dąbrowie uzyskała wsparcie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w realizacji zadań z zakresu wychowania i profilaktyki dzięki któremu w listopadzie i w grudniu w Szkole Podstawowej w Dąbrowie zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z terapeutą, trenerem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

W spotkaniach z terapeutą pt. „Zagrożenia na drodze rozwoju – alkohol,
narkotyki, dopalacze” uczestniczyli uczniowie klas VI, VII i VII. Równolegle rodzice uczniów wzięli udział w zajęciach psychoedukacyjnych pt. „Bliżej dziecka”.
Celem zajęć z uczniami była edukacja na temat współczesnych zagrożeń oraz tworzenie warunków do budowania „zdrowych” postaw wobec środków psychoaktywnych. Wiedza jest jednym z ważnych czynników chroniących młodzież przed uzależnieniem, pomaga w wyrobieniu właściwej postawy wobec używek. Niewłaściwe przekonania, niedostateczna świadomość zagrożeń lub wiedza oparta na mitach mogą sprzyjać sięganiu po środki odurzające. Zajęcia dla rodziców poruszały treści związane z postawami wychowawczymi rodziców, które mogą stanowić czynnik chroniący przed rozwojem ryzykownych zachowań dzieci, ale też niewłaściwe postawy, brak relacji z dzieckiem może skutkować sięganiem przez dzieci i młodzież po środki psychoaktywne.


Cele i zadania pedagoga szkolnego.

Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka. /Janusz Korczak/

Pedagog dba o wszechstronny rozwój ucznia, organizuje i prowadzi wszelkiego rodzaju zajęcia o charakterze integracyjno-profilaktyczno-terapeutycznym. Jest koordynatorem działalności profilaktycznej na terenie szkoły oraz inicjatorem i autorem programów związanych ze sferą opiekuńczo-wychowawczą. Prowadzi konsultacje dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, pełniąc rolę osoby wspierającej w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych. Zadaniem pedagoga jest wspierać, próbować zrozumieć, szukać przyczyn i wskazywać możliwości rozwiązań; być czułym na krzywdę i nie pozwalać na przemoc.

Pedagog jest zawsze sojusznikiem ucznia, nawet jeżeli uczniowi wydaje się inaczej. Przewiduje pewne sytuacje i trudne decyzje jakie podejmuje, w końcowym efekcie są korzystne dla ucznia.

Pedagog szkolny:

 • udziela uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych nawarstwiających się na tle niepowodzeń szkolnych,
 • udziela porad uczniom w rozwiązywaniu trudności powstających na tle konfliktów rodzinnych,
 • udziela porad i pomocy uczniom posiadającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych,
 • przeciwdziała skrajnym formom niedostosowania społecznego młodzieży,
 • rozpoznaje warunki życia i nauki uczniów sprawiających trudności w realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego,
 • udziela pomocy wychowawcom i nauczycielom w ich pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze i dydaktyczne,
 • prowadzi konsultacje indywidualne dla uczniów jak również rodziców,
 • organizuje opiekę i pomoc materialną uczniom opuszczonym, osieroconym, uczniom z rodzin patologicznych, wielodzietnych, uczniom wychowującym się w rodzinach o szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Uczniu, Rodzicu, Nauczycielu, razem na pewno znajdziemy dobre rozwiązanie i poradzimy sobie z każdym problemem.